Doha Gezi Notları #1 – Turistik Yerler

Merhaba!

Iki yılı aşkın süredir Katar’da yaşıyoruz artık bir Doha Gezi Notları düzenlememizin zamanı gelmişti. Kendi deneyimlerimizden yola çıkarak ve bu defa Doha’ya bir turist gözüyle bakarak bu yazıyı hazırladık, umarız keyifle okursunuz.

Katar, Basra Körfezi’nde bir yarımada olup karadan yalnızca Suudi Arabistan ile komşu olan bir Körfez ülkesidir ve başkenti Doha’dır. Bizim burada olma sebebimiz Katar’ın 2022 yılında FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması ve Katar hükümetinin 2022’ye kadar ülkeyi yeniden inşa etmek için dünyanın dört bir yanından işgücünü almasıdır. Kısacası ülke şu anda inşaat halindedir diyebiliriz, her köşede, her caddede yol yapımı veya bina inşaatları devam etmektedir.

Öncelikle Katar’a Eylül ile Mayıs ayı arasında gelmenizi öneririz, zira diğer aylar sıcaklık 40-50 °C’yi buluyor ve ülke deniz kenarında olduğu için sıcaklıktan daha çok hissedilen nem ciddi derecede insanı rahatsız ediyor. Yaz aylarında sokakta yürümek imkansız, bu detay mutlaka göz önünde bulundurulmalı seyahat planında. (Örneğin şu anda Mayıs’ın ilk haftası ve sıcaklık 40 °C)

Türkiye’den Türk Hava Yolları, Qatar Airways ve Pegasus havayolu firmaları ile yaklaşık 4 saatlik bir yolculuktan sonra Hamad Havalimanı’na iniyorsunuz. Daha havalimanına iner inmez Katar’ın o ışıltılı dünyasını havalimanında hissedebilirsiniz, havalimanı hem çok yeni hem de işçilik/malzeme kalitesi ortalamanin üzerinde, bir hayli estetik diyebiliriz.

Havalimanı’ndan kalacağınız yere taksi veya araç kiralayarak ulaşabilirsiniz ama tavsiyemiz araç kiralamanız çünkü; Katar’da toplu taşıma yok denecek kadar az, hatta yok. Araba fiyatları ve benzin ucuz olduğundan araba kullanımı çok yaygın. Ülkede bir yerden bir yere yürüyerek gitme gibi bir durum da yok, harita üzerinde mesafelerin yakın olmasına rağmen yürüme/bisiklete binme kültürü de malesef yok, sokakta yürüyen insan sayısı bir elin parmaklarından daha az.

Burası turistik açıdan henüz Dubai kadar gelişmiş olmasa bile Dubai’nin yolunda ilerlemekte diyebiliriz. Burayı gezme sebebi bize kalırsa; ya Avrupa’dan Asya’ya gidecekler icin aktarma noktasi olusu. Hatta 2017 başinda yürürlüğe giren bir karara göre, Avrupa’dan Doha aktarmalı Asya ülkelerine gidecek yolcuların bir gecelik Doha’da konaklama ücretleri Katar Hükümeti tarafindan karşılanacakmış, böylelikle Katar Turizm’inin de arttırılması hedeflenmektedir. Bir diğer turistik seyahat sebebi ise Avrupa şehirleri gibi simge yapıları görmeken daha çok, gelip Katar’lıların yaşam tarzını görme ve bu coğrafyanın havasını soluma üzerine kurulu esasında. Bunun disinda Türkiye’de mevsim kışken gelip şortla ve t-shirtle gezmek de iyi bir fikir.

Souq Waqif

Kalınacak yer konusunda ise çok sayıda otel alternatifi var. Toplu taşıma ve metro ağına yakın olma gibi bir durum da olmadığından ve buna ek olarak tüm ulaşımın arabalar ile olduğu düşünülecek olursa bütçenize uygun herhangi bir otelde kalabilirsiniz.

Çöl Safarisi;

Katar’da yapılacak aktivitelerden biri şüphesiz çöl safarisi. Internet üzerinden birçok firma ile anlaşma yapılabilir, anlaşmanıza göre sizi otelinizin önünden jip ile almaya geliyorlar, çöle gidiş geliş süreleri dahil 4-5 saat bu etkinlik için yeterli olacaktır.

Safariye başlamadan önce isteğe göre develerin üzerinde kısa bir gezi de yapılabilir, bu sırada da şoför tarafından jipin tekerleklerinin havası indirilip araç çöle hazır hale getiriliyor. Safari boyunca jip ile kum tepelerinin üzerinden atlanıyor.

Bizim gitmiş olduğumuz tur toplamda altı kişilikti, zaten jip kapasitesi de şoför hariç altı kişilik oluyor, Toyota Land Cruiser marka otomobillerle gidiliyor. Bu turlar genellikle Sealine bölgesine götürüyor, safari boyunca birkaç yerde arabadan inip resim çekilmeniz ve denize girebilmeniz için şoför yarım saat kadar serbest zaman veriyor. Çöl kenarinda denize girmek kulağa biraz tuhaf geliyor ama Katar’daki en temiz denizler çöl kenarındakiler, dolayısıyla kıyafetlerinizin altına mayolarınızı giymeyi ve yanınıza havlu almayı unutmayın deriz

Biz çöle neredeyse en sıcak ay olan Ağustos ayında gitmemize rağmen dışarıda zaman geçirebilmiştik. Çöl havası şehre göre daha serin oluyor ancak yine de hava rüzgarlı ise çöldeki kumlar teninize çarpabilir.

Tavsiyemiz uzun ama ince bir pantolon ve kumlarda rahatça dolaşabilmek için terlik/sandalet ile gidilmesidir.

Souq Waqif;

Katar gezisi boyunca yarım gün Souq Waqif için ayrılabilir. Souq Waqif, eski çarşı olarak da bilinen ve bir nebze Eminönü’nü andıran tarihi-turistik açık bir çarşıdır, aynı zamanda çarşı boyunca çokça restoran alternatifleri de vardır.

Yol boyunca devam eden bu çarşılardan incik boncuk veya şal gibi oryantal esintiler içeren hediyelik eşyalar satın alınabilir.

Aynı zamanda Katar’ın incisi meşhurdur, dolayısıyla Souq Waqif’ta inci kolye, küpe, bileklik satan birçok dükkan bulunabilir, buradan her bütçeye göre inci takılar hediye etmek mümkün.

Souq Waqif içerisindeki çarşılardan birinde de sanat çarşısı var, burada sokak sanatçıları portre resimleri yapıyor, dilerseniz siz de bir tane yaptırabilirsiniz.

Sabahtan (öğle sıcağına kalmadan) Souq Waqif gezilip, gezi sonrasında da öğle yemeği burada yenilebilir. Katar’da yeme-içme ile önerileriyle ilgili yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

The Pearl;

Katar’da gezilip görülmesi gereken yerlerden biri de Pearl. Pearl, uydu fotoğraflarından bakılınca Katar’ın sembolü olan inci şeklinde sonradan yapılmış olan bir yaşam alanı diyebiliriz.

Burası rezidans, kafe ve restoranlardan oluşmaktadır. Genellikle expatların yaşadığı yer olan Pearl, burada yaşamayanların da hafta sonlarını geçirmek için tercih ettiği bir yerdir.

Lüks birçok araba markasının showroomunu da burada görebilirsiniz. Katar’da araba fiyatları ülkemize göre daha uygun olduğundan lüks arabaya sokakta rastlamak çok kolaydır, özellikle de Pearl’de metrekare başına düşen lüks araba sayısı oldukça fazladır.

Katara;

Katar’da görülmesi gereken yerlerden bir diğeri ise Katara Cultural Village. Burası çeşitli kültürel aktivitelerin yapıldığı deniz kenarında açık bir alandan oluşmakta.

Gitmeden önce internet sitesinden kontrol ederseniz açık hava sergisi, tiyatrosu veya yaz akşamı konserlerine denk gelmeniz mümkün. Akşamları ışıklandırması da güzel oluyor, tavsiyemiz akşam görülmesinden yana.

Museum of Islamic Art;

Farklı ülkelerde hüküm sürmüş (buna Türkiye de dahil) Islam kültürüne ait çokça eserin sergilendiği, şık bir mimariye sahip Doha’da muhakkak görülmesi gereken bir müze.

Mimarı Paris’teki Louvre Piramiti’yle tanınan ünlü mimar  Ieoh Ming Pei olan ve Türk firması olan Baytur tarafından inşa edilen bu müze, konumu ve mimarisi sebebiyle çokça turist ağırlamaktadır; muhakkak ziyaret edilmesini öneririz.

West Bay;

Katar’a gelince görülmesi gereken ilk yerlerden biri kuşkusuz West Bay, bir başka deyişle Katar’ın ışıltılı dünyası.

Bu bölgede çok sayıda mimari anlamda etkileyici simge binalar görmek mümkün, bu binaların başında Tornado Tower ve Condom Tower geliyor. Bu binaları çoğu iş merkezi olarak kullanılıyor. Zaten Katar’daki geziniz boyunca bu bölgeden sıklıkla geçeceğiniz için tüm binaları rahat rahat görebilirsiniz.

Zekreet Film City;

Burası Zekreet bölgesinde bulunan ve Hollywood film çekimleri için sonradan kurulan seti barındıran bir Katar köyü esasında.

Buraya ulaşım yalnızca 4×4’lerle mümkün çünkü asfalt yol bir süre sonra bitiyor ve çölden devam etmek gerekiyor.

Film City’de fotoğraf çekmek için çok güzel manzaralar bulunuyor, bölgede bulunan büyük doğal taşlar üzerinde de çokça görsel yakalamak mümkün.

Katar ve genel olarak Arap kültürünü anlatan filmlerin çekimleri için tasarlanmış bir alan olduğu açıkça görülüyor.

Ayni zamanda Film City’nin batısında da denize de girilebilecek bakir sahiller yer alıyor.

Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Museum;

Burası şehrin biraz dışında Katar’daki önemli ailelerden olan Al Thani ailesinin mensubuna ait; aileye ait kişisel eşyaların sergilendiği kar amacı gütmeyen kişisel bir müzedir. Müzeye giden yolun çok keyifli olduğunu söyleyebiliriz, Doha merkezin aksine yemyeşil ağaçlık bir yol var.

Bu yolun çevresinde Al Thani ailesine ait oryx, tavuskuşu ve çita gibi çeşitli hayvanları görmek mümkün, çitalar kafeslerinde tabi 🙂

Müzenin çıkış yolunda ise at çiftliği var, bu at çiftliğinde aynı zamanda binicilik dersleri de verilmektedir.

Müzede ise Katar’ın tarihine ve Katarlıların geleneklerine genişçe yer verilmiş, özellikle eski zamanlardaki çöl yaşantıları hakkında çokça bilgi yer alıyor. Bunun yanı sıra Al Thani ailesine ait çokça eşya, araba ve fotoğraflar bulunuyor, Katarlılar hakkında bilgi sahibi olmak için ve müzenin çevresindeki hayvanları görmek için ziyaret edilesi bir müze olduğunu düşünüyoruz.

AVM’ler;

Katar’da sayısız irili ufakli alışveriş merkezi var. Eğer zamanım var, bir iki tane gezebilirim derseniz en turistik ve büyük olanlari Villaggio ve Mall of Qatar’dir. Yaz sıcaklarında hayat genellikle oteller ve alışveriş merkezlerinde geçiyor, dolayısıyla alışveriş merkezlerine son derece önem veriliyor. Mümkünse resmi tatil olan Cuma günü gitmekten kaçınılmasını öneririz, haftaiçi gezmek daha sakin olacaktır.

Son olarak;

Katar hakkında kısaca en temel gezip görme önerilerini bu yazımızda okudunuz. Umuyoruz ki işinize yaramıştır.

Hoşçakalın !

Tags: blog, col safarisi, doha, doha gezi notlari, dohada yasam, gezi, gezi blogu, gezi rehberi, katar, katar gezi notlari, katara, katarda yasam, museum of islamic art, oneri, ortadogu, seyahat, seyahat blogu, seyahat rehberi, sheikh bin faisal al thani museum, the paerl, west bay, zeekret film city

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.