Karanlıkta Diyalog

Kapkaranlık !

İstanbul’u bir de böyle düşünün.

Dünya’nın 30 ülkesinde, 130 şehrinde 7 milyondan fazla insanla buluşan Karanlıkta Diyalog (Dialogue in the Dark) fikri 7 Mayıs 2014’e kadar İstanbul Gayrettepe Metro İstasyonu’nda.

Karanlıkta Diyalog fikri, görme engellilerin günlük hayatta neler yaşadıklarını ve karşılaştıkları zorlukları biraz olsun anlayabilmemiz için 1988 yılında Almanya’da Prof. Dr. Andreas Heinecke tarafından ortaya çıkartılıyor.

Öncelikle çok farklı bir deneyim olduğunu söylememiz gerekir. Biletleri Biletix üzerinden veya kapıdan temin edilebilen etkinlik ortalama yarım saat sürüyor. Bireysel olarak veya grup olarak katılabilinen bu etkinliğin süresi sizin bağlı bulunduğunuz grubun hızına göre de değişiklik gösterebiliyor.
Etkinliğe grup halinde katılınabiliniyor. Biz 5 kişilik bir arkadaş grubumuzla bilet almıştık, etkinlik mekanına gittiğimizde bizimle içeri girecek 3 kişi daha vardı. Oradaki görevliler içeri sırayla alınacak grupların kişi sayısını ayarlamada yardımcı oluyorlar. Etkinlik mekanına cep telefonu, fener, çakmak vs. gibi ışık yayan cihaz sokmak yasak, biz mont, çanta, telefon hepsini girişteki kilitli dolaplara bıraktık.
Toplamda 8 kişilik etkinlik grubumuz ve oradaki görevli ile etkinlik başlangıç noktasına değneklerimizi almaya gidiyoruz. Bu noktada etkinlik görevlisi değneklerimizi veriyor, onları nasıl kullanmamız gerektiğini ve içeride nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlatıyor. Buraya kadar karanlık yok. Bu küçük bilgilendirmeden sonra bizi dar bir koridora yönlendiriyor ve oradan ayrılıyor. Yönlendirildiğimiz bu koridor gittikçe karanlıklaşıyor ve koridorun sonuna geldiğimizde her yer tamamen karanlık olmuş oluyor ve esas etkinlik burada başlıyor diyebiliriz.

Her taraf tamamen karanlıklaşınca bizi koridorun sonunda bekleyen gerçek hayatta görme engelli başka bir görevlinin sesini duyuyoruz. Artık kimse kimseyi görmüyor, herkes herkesi duyuyor oluyor. Görevli ile ayaküstü kısa bir tanışmanın ardından kendisiyle İstanbul turuna çıkıyoruz.
Şunu söylemek gerekir: Gayrettepe Metro İstasyonu’nda adeta küçük bir İstanbul yaratılmış. Hem de kapkaranlık bir İstanbul. İlk başta yürümekte zorlanıyoruz. Özellikle aramızda bazılarımız sürekli bir çukura düşecek hissine kapılıyor, yürüme hızımız azalıyor. Görevli bizi İstanbul’da bir parka götürüyor, birbirinden farklı ağaçlara ve çiçeklere dokunarak onların türlerini tahmin etmemizi istiyor. Ne kadar zormuş meğer! Park gezintimizin ardından Mecidiyeköy’den karşıdan karşıya geçiyoruz, Tünel’den tramvaya biniyoruz, Eminönü’nden vapurla karşıya geçiyoruz.
Yoruluyoruz, içecek bir şeyler alıp oturuyoruz. Görevlimiz ile sohbet imkanı bulduğumuz etkinliğin bu kısmı çok hoşumuza gitti. Burada birbirimizle daha yakından tanışıyoruz, kendimizi anlatıyoruz, onun da evli ve çocuklarının olduğunu öğreniyoruz, günlük hayatta bizlerden neler beklediğini soruyoruz. Toplu taşıma araçlarını kullanırken zorluk çektiklerini söylüyor. Bizi en çok şaşırtan açıklaması ise bundan sonra görebilmeyi istemem demesi oluyor. Sebebini sorduğumuzda da “Ben doğuştan görme engelliyim, her şeyin kafamda bir şekli var. Mesela şu anda hepiniz kafamda bir şekilde hayal edildiniz. Görebilen bir insanın görememesi nasılsa benim için de görebilmek öyle bir travma yaratır. Ben hayalimde çizdiğim her şeyle mutluyum.”

Sohbetimizin ardından bize çıkışa kadar eşlik ediyor. Etkinliğin bizce en çarpıcı yerlerinden biri burası. Karanlıktan aydınlığa çıktığımızda Görevlimizi ilk defa burada görüyoruz. Bu çok garip bir duygu, hepimiz karanlıkta tanıştığımız bu adamı farklı hayal etmişiz meğer.
Etkinlik genel olarak iyi düşünülüp planlanmış. Görme engellileri anlamak adına güzel bir farkındalık yaratıyor. İstanbul’a kadar gelmişken bir yarım saat ayırmakta fayda var.

Umarız bu yazı sizde etkinliğe gitme isteği uyandırmıştır.

Hoşçakalın !

Tags: blog, dialog in the dark istanbul, gezi, gezi blogu, gezi rehberi, karanlikta diyalog, kultur sanat, oneri, seyahat, seyahat blogu, seyahat rehberi

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.