Viyana Gezi Notları

Merhaba ! Eylül’ 19 ayında gerçekleştirdiğimiz Viyana gezi notlarını bu blog yazımızda sizlerle paylaşacağız. Prag, Viyana, Budapeşte üçlüsünden daha önce Prag’ı görmüştük, Prag gezisi notları için buraya bakabilirsiniz. Bu Eylül ayında ise önce Viyana sonrasında da Budapeşte’ye gittik.

Viyana’da Ulaşım

Çoğu Avrupa şehrinde yaptığımız gibi burada da her türlü toplu taşımada geçen saatlik/günlük bilet aldık. Bu bilet şehir içi olarak geçen her yerde kullanılabiliyor ancak havalimanı şehir içi olmadığından buradan şehre geçiş için ayrıca bir bilet daha satın almanız gerekiyor. Havalimanindan şehre geçme işi biraz karışık, birden çok tren var, yönlendirmeler İngilizce değil ve biz oradayken yardımcı olabilecek görevli de yoktu. Biletinizi hangi trene, hangi saate aldığınıza ve hangi durakta ineceğinize iyice bakmanızı öneririz zira bizim kafamızda hala soru işaretleri kaldı. Şehir içi ulaşım ise havaalanındakinin aksine çok net ve kolay, hemen adapte olunuyor. 

Viyana’da Konaklama

Bu Avrupa seyahatimiz çok son dakikaya geldiğinden dolayı kalacak yer bulma konusunda biraz zorluk çekmemize karşın airbnb’den metro durağının hemen yanındaki bu dairede konakladık. Linkini bırakıyoruz çünkü biz çok rahat ettik, kalacak yer aramak istemeyenler direk buraya bakabilirler.

Viyana Gezi Notları ve Yeme – içme

Biz yine gittiğimiz yerleri sırası ile aşağıda anlatıyor olacağız, şimdiden iyi okumalar.

Figlmuller Bäckerstraße

Her Viyana blog yazısında bahsedildiği üzere olmazsa olmaz şinitzelciye geldik. İki dükkan var, biri pasajın içerisinde diğeri ise cadde üzerinde. Biz cadde üzerindekine rezervasyonsuz gittik.

Hafta içi akşam saati olduğundan kapıda 10-15 dakika bekledikten sonra içeri girdik. Porsiyonlar büyük olduğundan biz tek bir şinitzeli paylaştık (domuz, dana ve tavuk seçenekleri var), ortaya da patates salatası ve karışık salata söyledik. Şinitzel ve özellikle patates salatası oldukça lezzetliydi. Her yerde bu kadar bahsedildiği kadar varmış, biz çok beğendik.

Stephansdom Cathedral

En yüksek kısmı 136 metre yüksekliğinde olan ve 12. yüzyılda inşa edilen Stephansdom Katedrali Avusturya’nın en önemli yapılarından sayılmaktadır. Viyana’ya gelen turistlerin görmek istediği ilk yer olan bu katedral, günün bazı zamanlarında cephesinde ve çevresinde yapılan şovlara da ev sahipliği yapıyor.

Osmanlı Viyana kuşatması tarihten hepimizin bildiği bir hikaye. Katerdralle ilgili ilginç olan bir konu ise yakın bir tarihe kadar katedralin üzerindeki gözetleme kulesinde Osmanlı’nın olası bir viyana kuşatmasına karşı bir gözlemci beklemiş. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasından nice sonra 1956 yılında artik böyle bir tehlikenin kalmadığına hem fikir olunarak Avusturya devletindeki bu memuriyet birimi kaldırılmış. 

Cafe Sacher

Viyana’nın yine olmazsa olmazlarından 1832 yılından beri orijinal tarifi ile yapılan meşhur Sacher çikolatalı pastasını denedik. Menu’de yazılana göre, çok önemli misafirlerin davet edildiği akşam Prince Metrernich hanedanlığında baş aşçı başı hastalanır ve genç Franz Sacher de davetlileri memnun edebilmek adına daha önce denenmemiş bir tatlı hazırlamak durumumda kalır. Bu tatlı çok beğenilir ve bugünkü Original Sacher Torte olarak anılır. Çok unutulmaz bir tadı olduğunu söyleyemeyiz ancak hikayesi sebebiyle denemek istedik. Tatlı, Otel Sacher’in içerisindeki kafede servis ediliyor, biz içerisini daha tarihi bir mekan olarak bekliyorduk ancak beklentimizin altında kaldığını belirtmek isteriz. Bir daha gelsek gitmeyiz.

Museum Quarter

Museums Quarter’da bulunan Mumok Modern Sanat Müzesi ve Leopold Müzesi için kombine bilet satın aldık, böylece tek tek satın alsaydık ödeyeceğimiz tutardan az ödedik. İki müzeyi de ziyaret edeceklerin kombine bilete yönelmesini öneririz. Ayrıca 72 saatlik yalnızca ulaşımı kapsayan biletimiz olduğu için yine kişi başı 2,5€ daha indirim oldu. Müzelere bilet alırken ulaşım kartınıza indirim olup olmadığını da sormanızı öneririz. 

Museum Quarter’da müzeler dışında, orta bahçesinde yer alan ve dinlenip bir şeyler yiyip içmek için güzel bir sosyalleşme alanı var. Biz müzeleri art arda gezdiğimizden bu alan arada dinlenmek için güzel oldu. 

Mumok

Museum Quarter’da bizim tavsiye edeceğimiz müzelerin başında geliyor Mumok. Modern Sanatlar Müzesi’nin kisaltması olan Mumok, isminden de anlaşılacağı üzere hem uluslararası hem de yerli birçok sanatçının modern tarzdaki eserlerine yer veriyor. Gitmeden önce internet sitesi üzerinden dönemsel sergileri kontrol edebilirsiniz. Biz gittiğimizde Vertigo sergisi gezmekten en çok hoşlandığımız sergi olmuştu.

Leopold museum

Leopold Müzesi, Museum Quarter’da ziyaret ettiğimiz ikinci müze oldu. Burada daha çok 20. yüzyıla ait Avusturyalı sanatçıların eserleri sergilenmekteydi. Bazı sanatçılar bu müzede ağırlıktaydı; bunların başında Egon Sciele ve Gustav Klimt geliyor.

Demel Cafe

1786’da açılan Demel Cafe’ye saygımızdan uğramak istedik ve İlber Hoca’mızın kitabındaki tavsiyesi üzerine biz de buradaki meşhur elmalı tatlıyı denedik. Kapıda yine sıra oluyor, bunu belirtelim. Biz Apfelstruder’ın yanı sıra ismini sormayı unuttuğumuz fotoğraftaki diğer tatlıdan da söyledik. Klasik elmalı tatlısı hafifti, diğeri fındık ve çikolata da barındırdığından daha yoğundu. Cafe Sacher’in aksine biz buradaki tarihi dokuyu daha çok beğendik. Eğer tarihi bir kafeye şans verecekseniz burayı öneririz.

Viyana’da Opera

Viyana gezi blog yazısı olmazsa olmazı opera deneyimimizden bahsetmek istiyoruz. Seyahat planımız gidiş tarihimizden neredeyse bir hafta önce netleştiğinden son dakika opera biletleri kovalamaya başladık. Gönül isterdi ki muhteşem Devlet Opera Binası’nda izleyelim fakat son dakika ancak Volksoper Opera Binası’nda bilet bulabildik ancak onlarda da ön koltuklar tükenmiş durumdaydı. Biz de madem önde izleyemeyeceğiz o zaman ayakta bilet seçeneğine yönelelim dedik; ayakta bilet fiyatları 5 Euro civarında, normal biletler ise yaklaşık 60 Euro civarındaydı.

Opera genelde kendi orjinal dilinde sahnelendiğinden ingilizce alt yazı ile takip etme durumu oluyor ve bu çeviri metin ise sahnenin en üstündeki platformda yer alıyor. Ayakta opera biletleri ise zemin kat en arka, birinci ve ikinci balkon en arka kısımları için satılıyor. Sahnenin en üstündeki çeviri metni okumak zemin kat en arkadan ve ayakta durarak neredeyse imkansız. Eğer opera takip edebilecek düzeyde Almanca veya İtalyanca bilmiyorsanız ve bu opera binasında ayakta bilet alacaksanız balkonları seçmenizi tavsiye ediyoruz. Şöyle bir not da düşelim; bizim izlediğimiz operada arkadaki koltuklar boş olduğundan ayakta opera bileti alanlar bu koltuklara bir bir oturmuştu. Operaya yüksek bütçe ayıramayanlar varsa ayakta opera fikrine bir şans vermelerini öneririz. Her ne kadar ayakta da olsak Viyana’ya gelmişken bu havayı solumak bize iyi gelmişti.

Zemin kat ayakta opera izleme konumu

Bu arada Viyana Devlet Opera Binası’nda da dev ekranlara operanın yansıtıldığına şahit olduk, açık havada opera izleyenlere imrendik ve biz de aralarına katıldık.

Viyana Yazlık Saray (Schönbrunn Sarayı)

Viyana denilince akla gelen şeylerden biri de şüphesiz ki saraylar, en ihtişamlısı da elbette yazlık saray, bir başka deyişle Schönbrunn Sarayı.

St. Petersburg’daki yazlık sarayı görenler bize katılacaktır, Viyana’daki onun çok daha büyüğü. Bahçesinin hepsini bir günde gezmeye imkan yok ancak biz haritadan baktığımızda ne kadar büyük bir alana yayıldığını daha iyi anladık. İnsan gezerken gerçekten birkaç gün orada vakit geçirmek istiyor, hele hava da güzelse. Çoğu yazlık saray gibi şehrin biraz dışında kalıyor ancak Viyana’ya gelenlerin muhakkak görmesini öneririz.

Naschmarkt

Viyana gezimizin son gününe bıraktığımız için azıcık pişman olduğumuz bir yer oldu burası.

Biz biraz tokken gitmiştik, atıştırmalık ve yemek yenebilecek çeşitli restoranlar var, değerlendirmek isteyenler not alabilir. Onun dışında lokal pazar gibi de düşünülebilir.

Son olarak;

Bizim Viyana gezi notlarımız bu şekildeydi. Kunsthistorisches (Nam-ı diğer Viyana Sanat Tarihi Müzesi) de ilgimizi çekti ancak vaktimiz ve enerjimiz olmadığından pas geçmek zorunda kaldık. Belki gitmek isteyen olursa diye eklemek istedik buraya. 

Umarız faydalı bulmuş ve okurken keyif almışsınızdır. Hoşçakalın !

Related Posts

Previous Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.