Tayland’da Konaklama ve Ulaşım

Merhaba ! Tayland’da konaklama bizim de Phuket ve Chiang Mai seyahatimiz öncesinde bizi çokça düşündüren bir konu oldu. Bu yazımızda yaptığımız uzun araştırmalar sonucunda konaklayacağımız bölgeye ve otellere nasıl karar verdiğimizi ve seyahat boyunca oralar hakkındaki deneyimlerimizi paylaşmak istedik.

Tayland’a Ulaşım;

Biz yine Doha’dan Qatar Airways ile direk Phuket’e uçtuğumuzdan Istanbul’dan uçuşlar hakkında bilgi veremiyoruz, bizim uçuşumuz toplamda 7 saat sürdü. Dönüş Bangkok’tan direk Doha’ya idi, 6 buçuk saatte de Doha’ya indik.

Tayland’a girişte vize yok ancak girişte bir form doldurmanız ve bu formu tüm Tayland seyahatiniz boyunca yanınızda bulundurmanız gerekiyor, çıkışta bu form pasaport polisine geri veriliyor. Bu formu başta sıra beklemeden doldurmak için yanınızda bir tükenmez kalem bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Phuket’ten Chiang Mai’ye Air Asia ile; Chiang Mai’den de Bangkok’a Vietnam Airlines ile gittik. İki iç hat uçuşunda da kabin bagajı ile seyahat ettik, pek bagaj kontrolüne takılmıyorlar ama yine de kurallara uymakta fayda var sonuçta çalışandan çalışana değişen işler bunlar.

Phuket’te Konaklama;

Phuket denilince akıllara ilk olarak Patong bölgesi geliyor galiba, gitmeden önce de internetten de okuduğumuzda çoğunlukla Patong bölgesinde konaklama önerilmiş, yine çoğunlukla Patong’u takiben de Karon ve Kata Bölgelerinden bahsedilmiş.

Phuket’in en kuzeyinde Phuket Havaalanı olduğunu düşünürsek, sırasıyla güneye doğru; Bang Tao, Kamala, Patong, Karon ve Kata Beach şeklinde sıralamak mümkün, aşağıda görüldüğü gibi.

Konaklama yeri kişinin tamamen nasıl bir tatil planladığıyla alakalı. Patong, Phuket’in en işlek ve en turistik yeri, biz bu tatilimizde kalabalık bir bölgede kalmak istemediğimiz için ilk olarak bu bölgeyi eledik. Karon hoşumuza gitmişti lokasyon olarak ancak otel bulma konusunda sıkıntı yaşadık. Karon’da bulduğumuz orta sınıf bir otelde normal bir oda fiyatına, daha kuzeyde yer alan Bang Tao veya Kamala tarafında çok daha iyi alteratifler bulduk. Bir de Karon için de kalabalıklaşmaya başladı notlarını görünce iyice vazgeçtik. Kata ise etrafında yapacak pek bir şey bulamayız gibi geldi ve Bang Tao bölgesine çevirdik rotayı.

Her zaman olduğu gibi Booking.com üzerinde yaptığımız arama sonucunda Dream Phuket Hotel ve Spa‘da 4 gecelik yer ayırttık. Genel olarak otelden çok memnun kaldık. Tek handikapı merkeze uzak olması ve çevresinde market, eczane vs. gibi bir yerin olmamasıydı.

Otelin her saat başında Dream Beach Club‘a ücretsiz servisi de vardı, buranın denizi kesinlikle çok güzeldi. Bu beach club Layan Beach üzerindeydi, bu otelde kalmayacak olanlar için bile Layan Beach’i kesinlikle öneririz.

Ilk defa geleceklere Patong bölgesinde (çok da curcunanın içinde olmayacak şekilde) konaklamalarını öneririz. Patong her ne kadar hareketli görünse de merkezin hemen dışında sakin otel seçenekleri de var. Balayı çiftlerine, deniz-güneş-kum ve bol dinlenme arayanlara ise bizim kaldığımız bölgeyi tavsiye ederiz, özellikle Layan Beach’te gündüzleri vakit geçirmek çok keyifliydi.

Phuket’te Ulaşım;

Toplu taşıma ne yazık ki yaygın değil, ulaşım taksi veya tuktuklar ile sağlanıyor. Havalimanından Bang Tao’da kaldığımız otele ulaşım için taksi kullandık, havaalanında taksi sistemi güzel oturtulmuş bizce. Mesela Bali’de tek bir fiyat yoktu, pazarlık yapa yapa, en az 3-5 taksici ile konuşarak fiyatı belirleyebilmiştik, bu da büyük bir zaman kaybıydı aslında. Ama Phuket’te tüm bölgelere taksi fiyatları fixlenmişti (pazarlarlık yapmak isteseniz bile pazarlık yapmıyorlar, hep aynı fiyatı söylüyorlar). Iki üç taksi acentasına sorduktan sonra birinde karar kıldık ve 400 bahtta Bang Tao’daki otelimize gitmek için anlaştık.

Otel biraz sapada kalıyordu, taksi fiyatları da çok yüksekti. Örneğin, otelden Patong Beach’e gidiş geliş 1400 baht fiyat listesi vardı. Hal böyle olunca biz de araba kiralamaya yöneldik, günlük ortalama bir araba kirası 1500 baht. Araba kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey trafiğin sağdan akıyor olması, aman diyelim sinyal vereceğim derken silecekleri çalıştırmayın : )

Arabayı biz otelin yönlendirdiği bir acentadan kiraladık, ne ruhsat verdiler ne sigorta, kiraladığımız süre boyunca bir kere polis çevirme yapıyordu ama sıra bize gelmeden çevirme bitti allahtan : ) Eğer araba kiralamak gibi bir niyetiniz varsa tavsiyemiz Hertz, Budget, Avis gibi büyük firmalardan kiralanması yönünde (Bu firmaların büroları havalimanında ve Patong’da bulunuyor).

Chiang Mai’de Konaklama;

Tatilimizin ikinci yarısında Chiang Mai bölgesinde de konaklamak için yine iki alternatifimiz vardı. Biri şehir içindeki Old Town Bölgesi, diğeri ise Nimmanhaemin Bölgesi. Açıkçası ilk defa gidecekler için Old Town bölgesinde konaklama önerilmiş çoğunlukla ancak biz yine Booking.com’dan iki bölgede de içimize sinen birer oteli aylar öncesinden ücretsiz iptal seçeneğiyle ayırmıştık ancak Nimmanhaemin bölgesindeki otelin ücretsiz iptal tarihi biz farkında olmadan geçtiğinden satın almış olduk ve böylelikle Old Town’daki oteli iptal ettirdik.

Burada kaldığımız otelin adı Beds for Bears @Palmspring. Aslında burası bir otel değildi, bir daireydi; çoğunlukla Avrupalı’ların konakladığı, kendine ait otoparkı olan birkaç apartmandan oluşan bir site. Biz buranın otel değil de apartman dairesi olduğunu biraz geç fark etsek de iş işten çoktan geçtiği için yapacağımız pek bir şey yoktu. Otel olmadığı için herhangi bir şey danışacağımız bir resepsiyon da olmadı dolayısıyla her işimizi kendimiz hallettik. Kaldığımız yerin en güzel özelliği lokasyonuydu, çevresinde güzel kahvaltı edilebilecek cafeler, farklı farklı dondurmacılar, değişik pek çok restoran ve akşam eğlenmeye gidilebilecek müzik yapan mekanlar vardı.

Konaklama için Old Town ve Nimman bölgelerinin ikisini de öneririz, zaten aralarında çok bir mesafe yok. Iki bölgede de etrafta market, yemek yiyecek restoran, alışveriş yapacak yerler var; hangi bölgedeki otel içinize sinerse orada kalabilirsiniz 🙂

Chiang Mai’de Ulaşım;

Biz Nimman bölgesinde kaldığımız için Old Town’a hep Uber ile gittik, Old Town’a gidiş 50 Baht’a malolmuştu, buradaki fiyatlar Phuket’e göre çok çok daha ucuzdu. Ne zaman Uber çağırsak maksimum 4 dakikada geldi, hiç bir sorun yaşamadık.

Chiang Mai motor kiralamak için de aşırı elverişli bir yer, bizim kiralayamamızın bir başka sebebi olduğu için deneyimlerimizi yazamıyoruz ancak aynı Bali Canggu’daki gibi her yerde motorla gidip gelenleri görmek mümkün. Chiang Mai’de de ulaşım için ilk önerimiz kesinlikle motor kiralamak, eğer kiralayamam derseniz ise Uber.

Bangkok’ta Ulaşım;

Bangkok’ta konaklamadığımız için oteller hakkında bilgi veremeyeceğiz. Bangkok Havalimanı’na iner inmez bavullarımızı havalimanı içinde yer alan emanet bölümüne teslim ettik. Havalimanında birden çok bagaj emanet kiosku vardı ama biz en güvenilir olduğunu düşündüğümüz Airport Hotels’in Luggage Storage ‘ı tercih ettik. Boyutu ve kilosundan bağımsız her bir bavul/çanta başına 100 Baht ücret ödemeniz gerekiyor. Tek dikkat edilmesi gereken şey ise gece 12’den sonra kiosk kapanıyor, dolayısıyla bavulunuzu almaya kiosk balkabağına dönüşmeden önce gelmeniz gerek.

Bangkok’ta Uber

Gitmeden önce Bangkok trafiğinden gözümüz korkmuş olsa gerek Havalimanı’ndan şehre Skyline ile geçmeyi tercih ettik. Şehir içinde ulaşımımızı da Chiang Mai’deki gibi kolayca Uber ile halledeceğimizi düşündük ama büyük yanılgı ! Bangkok’ta Uber çok yaygın değil, hatta yasal değil (-miş ! Biz de Bangkok’ta ikinci defa Uber kullanırken öğrendik bu gerçeği) . Eğer gideceğiniz güzergahta Skytrain yoksa mecbur taksi veya tuktuk ile gidilmesi gerekir. Biz 2 defa Uber kullanmış olduk; ilkinde yaklaşık 25 dakika Uber’in gelmesini bekledik, çok merkezi bir noktada olmamıza rağmen (MBK Mall önündeydik) bir türlü yönünü bulamadı şoför bizi, 25inci dakikada buluşabildik.

İkinci Uber deneyimimiz bir tapınak ziyareti sonrası oldu, tapınak çevresinde de bol bol tuktuk ve taksi vardı, bir kenarda Uber beklememize rağmen önmüzden geçen her boş taksi veya tuktuk “taksi ?” şeklinde durdular. İkinci Uber şoförümüz yaklaşık 10 dakikada geldi ve araca biner binmez bizi uyardı (hatta gelmeden mesaj atmış ama biz görmemişiz), eğer polis bizi görürse biz arkadaşız dememizi istedi. Tayland’da tuktuk ve taksiler önemli bir gelir kaynağı olduğundan, özellikle Uber kullanan şoförlere ciddi cezaları varmış. Dolayısıyla Uber’in Tayland’da yaygın olmamasının sebebi de buymuş öğrenmiş olduk. Keşke Bangkok’ta da Chiang Mai’deki gibi Uber kullanımı rahat olsaydı dedik çünkü taksicilerle pazarlık yapmak çok yorucu ve büyük zaman kaybı bizce, en azından taksi fiyatlarının bir standarda bağlanması gerekir diye düşünüyoruz. Ama görünen o ki güzergahınızda Skytrain yoksa taksi veya tuktuk kullanmak mecburi gibi duruyor.

Bangkok’ta Skytrain

Bangkok’ta son turlarımızı attıktan sonra Skytrain’e binip havalimanına dönmek üzere yola koyulduk çünkü Bangkok’ta çok trafik vardı ve bizce Skytrain ile çok kolay gidecektik ! Ancak yol için yeterli zamanı ayırmamıza rağmen uçağı kaçırmamıza ramak kaldı. Sebebi de her 15 dakikada bir sefer olması (orada bekleyen kalabalık için her 2-3 dakikada bir sefer olmalıydı) ve ilk trene kalabalıktan binemeyip ikinci trene ancak 45 dakika sonra binebilmemiz oldu. (İlk durakta beklememize rağmen).

Tamam biz metrobüs görmüş insanlarız ama daha önce bu kadar kalabalık bir metroya binmemişizdir. Hani bir ara Facebook’ta dolaşan Asya ülkesinde metroya binme videosunu kanlı canlı yaşamış olduk. İlk durakta bindiğimiz metro tamemen dolu bir şekilde duraktan kalkı, bir sonraki duraklarda güvenlik görevlileri yolcuları gayet olağan bir edayla itti ve diğer bekleyen yolculara yer açtı =) Bu Skytrain tecrübesi o zaman bize çok zor zamanlar yaşatmış olsa da şimdi akıllarımızda tatlı bir anı olarak kaldı. Bu yüzden siz siz olun Bangkok’tan havalimanına dönüş planı yaparken belirledğiniz süreye minimum 1 saat ekleyin, bizden söylemesi.

Tayland hakkında ulaşım ve konaklama önerilerimiz bu şekildeydi, umarız gideceklere faydalı olmuştur.

Hoşçakalın !

Tags: chiang mai, chiang mai'de konaklama, phuket, phuket'te konaklama, tayland, tayland'da konaklama

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  1. Pingback: Chiang Mai Gezi Notları - IKI BILET BLOG

  2. Pingback: Phuket Gezi Notları - IKI BILET BLOG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.