Tayland’a Gitmeden Önce Bilinmesi Gereken şey !

Merhaba. Mart ayında Tayland’a gitmeyi planlıyoruz, gitmeden önce her zaman olduğu gibi araştırma yapma aşamasındayız. Bol okumalı bu süreçte Fil Safarisi gibi önemli bir konu hakkında yaptığımız araştırmayı buradan paylaşmak istedik.

Tayland’da en popüler turist aktivitelerinden biri Fil Safarisi. Ben bu konuyu derinlemesine incelemeden önce “Evet hayvanlar için çok zararlı, hiç gitmemek lazım”dan öte bir bilgim yoktu. Her ne kadar filler kocaman hayvanlar olsa da üzerinde insan ağırlığında yük taşımaya alışkın değillermiş, dolayısıyla bu safariler filleri fiziksel olarak olumsuz etkiliyor; ancak fil safarilerinin kötü tarafı hayvanların üzerine bindirilen fazla yükten daha da fazlası.

Tayland’da fillerin büyük bir kısmı “turistler için birer günlük aktivite” olabilmesi sebebiyle doğal yaşam alanları olan ormanlardan uzaklaştırılıyor, bu durum onların ruhsal durumlarını da etkiliyor. Hayvanların doğal yaşam alanlarından <yani evlerinden> uzaklaştırılmaları başlıbaşına bir eziyetken, bu hayvanlara uysal olmaları için eğitim adı altında ne yazık ki bariz bir şekilde işkence yapılıyor. Ayaklarından bağlanan hayvanlar, turistik aktivitelerde sakin kalmayı ögrenmeleri veya sirklerde görev almaları için sopalarla dövülüyor ya da keskin aletlerle sözde terbiye ediliyorlar. Aşağıdaki videoyu bu yazıyı okuyan herkesin izlemesini öneririz, ne demek istediğimiz daha iyi anlaşılacaktır:

Hayvanlarla fotoğraf çekmenin, gidilen yeri göstermenin / paylaşmanın bu tarz seyahat bloglarında ve sosyal medyada ne kadar önemli olduğunu ve bir fotoğrafın ne kadar çok insanı etklilediğini burada anlatacak değiliz, sosyal medyanın gücü ortada ama aşağıdaki linkte bununla ilgili bir paylaşım bizi etkiledi, o yüzden paylaşmak istedik. Hayvanın dilinden yazılmış; “For a photograph of you and me, my family was killed”.  Yazının tamamı burada.

Fil Safarisi dışında ne yapılabilir

Tayland’da veya herhangi bir yerde fil safarisine katılanların bu konu hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olmadığını düşündüğümüz için bu yazıya blogda yer vermek istedik. Bugün bir kişinin bile bu konuda bilinçlenmesi belki yarın fil safari turlarının yavaş yavaş kaybolması anlamına gelebilir. Fil safarilerine karşı fil bakım evlerini ziyaret ederek bu derneklere katkıda bulunabilir hem de fillerle doğal ortamlarında vakit geçirebilirsiniz. Bu alanlar filler için doğal yaşam alanları olduğundan haliyle şehir merkezlerinden biraz uzakta ama biz bir tanesine gitmeyi planlıyoruz.

Tayland’da vahşi hayvanları korumak için çalışan dernekler var, bunlardan biri de Edwin Wiek tarafından kurulan WFF Tayland topluluğu. Topluluğun temel amaçları;

  1. Tutsak edilmiş hayvanları kurtarmak, onların ait oldukları güvenli bir çevrede yaşamlarına devam etmelerini sağlamak
  2. Tayland’daki hayvanlara karşı yapılan her türlü suistimale karşı durmak
  3. Yaralı hayvanlara veterinerlik ve rehabilitasyon hizmeti sağlamak
  4. Yerel halkı (özellikle çocukları), turistleri vahşi tabiatı koruma konusunda eğitmek ve biliçlendirmek.

Daha fazla okumak isteyenler için faydalı linkleri aşağıya bıraktık.

WFF Tayland Web Sitesi: https://www.wfft.org/

Thai Elephant Refuge Web Sitesi : http://www.thaielephantrefuge.org

Elephant Nature Park Web Sitesi : https://www.elephantnaturepark.org

Umarız bu yazı faydalı olmuştur.

Hoşçakalın !

Fotoğraf: Elephant Nature Park

Tags: fil bakim evleri, fil safarisi, gezi, gezi blog, gezi notlari, seyahat, seyahat blog, tayland'a gidilmeden once bilinmesi gereken sey, tayland'da fil safarisi

Related Posts

Previous Post Next Post

Comments

  1. Pingback: Chiang Mai Gezi Notları - IKI BILET BLOG

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.