Chiang Rai Gezi Notları

Merhaba ! Chiang Mai’de Mart ayında geçirdiğimiz toplam 3 günün birini Chiang Rai bölgesini günübirlik gezmek için ayırdık, Chiang Rai Gezi Notlari ile ilgili detaylar aşağıda, umarız keyifle okursunuz.

Chiang Rai Gezi Turu (White Temple, Blue Temple and Black House)

Chiang Mai’deki ikinci günümüzde Chiang Rai Gezisi turuna katıldık, bu tur kapsamında White Temple, Blue Temple ve Black House’u gezme fırsatımız oldu. Bu turu Chiang Mai’deki ilk günümüzde Old Town bölgesindeki bir tur acentasından 1000Baht’a satın almıştık. Bu arada Old Town bölgesinde hemen hemen her dükkanda bu tarz tursitik günübirlik turlar satılıyordu, örneğin bir kıyafet dükkanında ya da kafede veya masaj salonunda… Biz bunlara (nedense) pek güvenemeyip tamamen tur satan bir acentadan satın almış olduk.

Satın aldığımız tur paketi

Genel olarak Chiang Rai Gezi turların kapsamı hemen hemen aynı; ufak bir minibüsle yaklaşık 6-8 kişiden oluşan bir grupla belirlenen turistik bölgeleri sırasıyla ziyaret ediyorsunuz. Chiang Rai’ye ulaşım mesafe olarak uzak olduğu için yolda bir kere mola verilip öyle devam ediliyor ama mola yerleri genellikle hijyenden uzak ortak tuvaletlerin olduğu alanlar, hijyen konusunda dikkatli olmakta fayda var. Turlarda genellikle (Phuket’te de öyleydi) Thai yemekleri servis ediliyor, çoğunlukla sebze çorbası, kızarmış tavuk ve haşlanmış prinç şeklinde yemekler, üzerinde de meyve.

öğle yemeği

White Temple

Tayland’ ın hatta belki dünyanın en enterasan en pırıltılı budist tapınaklarından birisi olan Wat Rong Khun yaygın olarak bilinen adıyla White Temple 1997 yılında Taylandlı mimar Chalermchai Kositpipat tarafında yapılmış. Burası Chiang Rai gezimiz boyunca görsel açıdan en beğendiğimiz tapınak oldu. Yapının dışı tamamen beyaz seramik, cam ve cam bezeri parlak materyaller ile dolu. Bizim gezimiz sırasında havanın açık olması sebebiyle tapınak baya göz alıcı ve büyüleyici bir görünümdeydi.

Ayrıca sadece tapınak değil tapınağın çevresindeki çevre düzenlemesi de çok başarılı. Yapı 2014’ de deprem nedeniyle hasar gördükten sonra mimar, yapıyı devam ettirmek istememiş ve hatta tamamen yıkılmasını talep etmiş. Bir süre hasarlı durumda kalan bina uluslararsı kuruluşların ve ülke yönetiminin devreye girmesi ve mimarı ikna etmesi sonucu tekrardan restore edilmiş ve beyaz tapınak bölgesinde yapımı yarıda kalmış işler tekrardan başlatılmış.

White Temple – Yaşam Döngüsü Köprüsü

Tapınağa girmek için öncelikle yaşam döngüsü köprüsü (The Circle of Rebirth)’nden geçmek gerekiyor. Bu arada Beyaz Tapınak’ta hemen her şey sembolik. Örneğin bu köprünün altında yerden uzanan eller insanoğlunun bitmek bilmeyen isteklerini simgeliyor.

Reaching Hands

Özellikle ellerden bir tanesindeki kırmızı ojeli tırnağın, şeytani arzuyu sembolize ettiği söyleniyor.

White Temple – Red Fingernail

Köprüden sonra Cennet Kapısı’nın (Gate of Heaven) girişindeki iki figürü geçerek tapınak binasının içerisine girdik. Tapınağın iç kısmındaki Buda heykelini çevreleyen duvarlarda birbirinden güzel duvar resimleri var. Nirvana’dan gelen Buda’nın resmedildiği bu duvar resimlerinde, Buda’nın şeytanla olan mücadelesini anlatan bölümler yer alıyor. Budizm çizimlerinin yanı sıra hepimizin çok yakından bildiği birçok popüler kültür ikonunu da resimlerin içerisine dahil edilmiş. Bunlardan bazıları, Michael Jackson, Neo, Terminator, Harry Potter, Superman, Hello Kitty, George Bush ve Bin Ladin. Maalesef içeride fotoğraf çekilmesine izin verilmediği için biz de burada paylaşamıyoruz.

White Temple – Arka Bahce

Beyaz Tapınağın yanında birkaç tane daha yapı bulunuyor. Bunlardan en bilineni altın bina olarak bilinen Tayland’ın en güzel tuvaletini (rehberin iddiası) ve tapınağın mimarının çalışma ofisini içeren yapı. Binanın dışı ve tuvaletin içerisi tamemen altın rengi boya ile boyalı olduğu için farklı bir tarz olmuş, biz de bu kadar gelmişken bu tuvalet sırasına girdik 🙂

White Temple – Golden Toilets

White Temple Mimarı Chalermchai Kositpipat

Biraz da buranın mimarından bahsetmek isteriz şayet kendisine baya saygı duyduk. Kendisi çok yetenekli ve bu yapının yapılmasına hayatını adayacak kadar işine tutkuyla bağlı birisi, biz baya etkilendik hikayesinden.

Çevrede yapımı devam eden binalardan biri

Mimarın belirttiğine göre tapınak bölgesinin tamamlanması 80-90 yıl sürecekmiş. Bu yüzden kendi çalışmalarının yanında genç yetenekli mimarları da yetiştiren, onlara tasarladığı mimari yaklaşım ve felsefeyle ilgili dersler veren birisi. Hal böyle olunca bu mimara burada büyük bir saygı var ve hatta kendisine ait bir çok fotoğrafı ve tanıtıcı bilgiyi burada bulmak mümkün. Diğer yandan tur rehberinin anlattığına göre tapınağın mimarı Chalermchai Kositpipat sıklıkla buraya geldiğinden ve çalışmaları takip ettiğinden her an turistlerin arasında olabiliyormuş, biz denk gelemedik ama belki denk gelen olur 🙂

White Temple – Dilek Agaci

Son olarak tüm tapınağı dolaştıktan sonra, adettendir diye White Temple’a gelmişken dilek ağacına dileğimizi bağladık siz de dilek dilemeyi unutmayın.

Blue Temple

Chiang Rai Gezimizdeki ikinci ziyaret noktası Blue Temple (Wat Rong Suea Ten). Çok canlı mavi renk ağırlıklı, üzerinde çoğunlukla altın rengi işlemelerle süslenmiş ve geleneksel Taylanda budist tapınaklarına göre daha çağdaş tarzdaki bu tapınak 2016 yılında tamamlanmış.

Blue Temple

Tapınağın tam girişinde mumdan farklı farklı renklerde çiçekler var. İnanışa göre her farklı renk sizin doğum gününüze denk geliyor. Burada insanlar kendi doğum gününe denk gelen renkteki mumlardan alıp ordaki suyun üzerinde yakarak dilek diliyorlar.

Renkler ve burçlar

Tapınağın içi de dışı gibi gözalıcı ve ihtişamlı. Tam karşıdaki beyaz Buda heykeli önünde Budist ziyaretçiler ibadet edebiliyorlar. Bu arada bir çok Budist tapınağında ufak sepetlerde meyve ve çiçekler oluyor, gelen ziyaretçiler bunları bağış karşılığı alıp Buda’ ya şükranlarını sunmak için tapınağa bırakıyorlar. Son olarak burada da diğer tapınaklarda olduğu gibi dress code var, şort ve askılı kollu giysiler ile içeriye giriş yasak.

Blue Temple içi

Beyaz Tapınak ne kadar ihtişamlı ve soğuk ise burasi da o kadar samimi ve sıcak geldi bize. Bu iki tapınağı da görenler düşüncelerini bizimle paylaşırsa memnun oluruz.

Black House (Baan Dam)

Chiang Rai Gezisindeki son durağımız Black House. Burası daha çok müze ya da sergi alanı gibi diyebiliriz.

Black House

Burada 40’a yakın birbirinden farklı mimari de yapılar ve genişce dolaşabileceğiniz yeşil alan mevcut.

Black House Bahçe Alanı

İçeride Taylandlı sanatçı Thawan Duchanee’ nin titizlikle hazırladığı birçok fantastik el işlemeleri, bufalo boynuzları, timsah ve yılan derileri ve bunlardan yapılmış eserler sergileniyor. İçeride özellikle bufalo kemik ve boynuzlarından birçok süs eşyası yapılmış ve sergileniyor. Alan kendi içinde bir bütünlük halinde karanlık bir atmosfer oluşturmuş, siyah ahşap cepheler, el işlemesi ahşap süslemeler, üst üste geçmiş dik çatılar, çatıların uçlarından yükselen Tayland geleneksel mimarisinde bolca bulunan boynuzumsu eklemeler (Chofa) mevcut.

Chofa örneği

Ilk girişte bulunan gerçekte büyüleyici bir dış görünüme sahip yapı siyah ve bal rengi ahşaplarla bir bütün halinde tasarlanmış. Burası tapınak olarak kullanılıyormuş ve biz ziyaret ettiğimiz esnada bir grup genç tarafından gösteri sergileniyordu.

Dans Gösterisi

Burada birbirinden faklı yapıların herbiri sık rastlanmayan tarzda tasarlandığı için çok başarılı fotoğraflar çekebilirsiniz tabi turist kalabalığı size izin verirse 🙂 Black House bizce Chiang Rai’ de ilgi gören gezi noktalarından birisi.

Umarız ki Chiang Rai Gezi yazımızı faydalı bulmuşsunuzdur, diğer Tayland yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz. Herkese bol gezmeli günler dileriz ! Hoşçakalın !

Tags: asya, black house, blue temple, chiang mai, chiang mai gezi, chiang rai, chıang rai gezi, tayland gezi, white temple

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0 shares