Chiang Mai Gezi Notları

Merhaba ! Yaklaşık 8 günlük Tayland gezimizin ikinci durağı olan Chiang Mai bölgesinde geçirdiğimiz üç günü aşağıda özetlemeye çalıştık, umarız keyifle okursunuz.

Air Asia ile Phuket’ den Chaing Mai’e 1 saat 10 dakikalık bir yolculuğun ardından öğleye doğru geldik. Havalimanı işlek ama küçük. Burada da Phuket’ tekine benzer şekilde taksiler taksimetre yerine fiks fiyatlar ile sizi taşıyor. Havalimanı içersinde birkaç tane taksi ayarlayan peron bulunuyor. Şehir çok büyük olmadığından ve havalimani çok uzak olmadığından transfer pek pahalı olmuyor. Daha detaylı ulaşım ve konaklama notlarımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Chiang Mai – Nimman Bölgesi

Kalacağımız yer çok turistik bir bölge olmamasına rağmen canlı sayılabilecek bir bölge olan Nimman’ daydı.

Nimman Sokakları

Nimman Bölgesini biz çok sevdik. Hem sakin hem de güvenli atmosferi ve sevimli, dar ama canlı sokakları sayesinde gönlümüzü çabuk kazandı. Çevresinde sabah kahvaltı yapabileceğimiz çok güzel alternatif kafelerin veya akşamları canlı müzik yapan barların ya da etrafta sevimli dondurma dükkanlarının olması da hepten hoşumuza gitti. Gitmeden Trip Advisor’dan baktık nerede ne yenir diye ama içimize sinen mekan bulamadık ve gittiğimizde anladık ki burasi trip Advisor’dan çalışılıp gelinecek değil, sokaklarını keşfederek keyifli yerler bulunabilecek bir yer. Mesela aşağıdaki yeri tur günü öncesinde, sabahın köründe ve biraz da telaşla bulduk ama sakinliği ve orada yaptığımız kahvaltının huzuru tarifsizdi.

Healthy B Cafe

Bu bölgede kaldığımız yer bir apart daireydi, site içersinde bir çok dairesi bulunan ve yerel bir sahibi olan bu yerin işletmesi Avusturyalı beyefendi tarafından yapılıyordu. Ücreti peşin alıyor ve herhangi bir şekilde size bir fatura ya da resmi döküman vermeden karşılıklı güvene dayanan bir sistemleri var. Bu konu garantici mühendisler olarak bizi biraz huzursuz hissettirse de ödemeyi çıkmaya yakın yapacak olmamız ve kendisinden hiç degilse el yazısı ve imzasıyla “alındı” kağıdı almış olmamız bizi bir nebze de olsa güvende hissettirdi.

Nimman’ın bir diğer avantajı da ulaşımının Old Town bölgesine rahat olmasıydı. Ulaşım detayları için yukarıda linkini verdiğimiz yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Chiang Mai – Old Town

İlk gün şehri tanımak ve önümüzdeki 2 günde yapmayı planladığımız turları ayarlamak için Chang Mai şehir merkezinin en turistik bölgesi olan Old Town’ a gittik.

Renkli Old Town Sokakları

Burasi tam olarak kare şeklinde, çok yüksek olmasa da surlarla kaplı, belli yerlerden içeri giriş imkanı olan, etrafı akarsu ile çepeçevrili hoş bir yer. İçerisinde butik oteller, masaj & spa salonları ve farklı tarzlarda resturant, cafe bulmak mümkün. Vegan beslenme her ne kadar bize göre olmasa da çok hoşumuza giden vegan restoranları keşfettik, özellikle Old Town’da vegan beslenme yaygın anladığımız kadarıyla. Biz Old Town’un en çok doğu kısmını beğendik.

Old Town Goodsouls Kitchen

Chiang Mai’de beğendiğimiz bir diğer şey ise sanat dolu bir yer olması. Dünyanın birçok yerinden gelmiş ve buraya yerleşmiş sanatcılar da dahil olmak üzere birçok sanatçı kendi tablolarını, heykellerini atölyelerinde yapıp satıyorlar. Eve almalık çok güzel ve daha başka bir yerde muhtemelen bulamayacağınız tablolar, süs eşyaları gördük ancak yerleşik bir düzenimiz olmadığı için biz alamadık ama imkanınız varsa size tavsiye ederiz.

Chiang Mai Sanatçıları

Old Town’da ilk durağımız Wat Chedi Luang oldu. Burası 14. yüzyılda Kral Saen Muang Ma tarafından babasının küllerini yakmak için inşaa ettirilmiş. Fakat zaman içersinde bir çok kez hasar görmüş ve yenilenmiş.

Wat Chedi Luang

Kiremit renkli yüksek tapınağın içersine giriş yok, zaten etrafından hendekle ayrılmış sekilde bir yapı burası.

Wat Chedi Luang – Yatan Buda
Wat Chedi Luang

Diğer yandan tapınağın hemen yanında bir rahip okulu bulunuyor ve daha ilginci burada rahip okulu ögrencileriyle gelen turist ziyaretcilerin oturup sohbet edebilecekleri bir yer yapılmış. Herhangi bir kısıtlama ya da dayatma söz konusu olmaksızın bu genç rahiplerle sohbet edebiliyorsunuz.

Turistler ve Budist Rahipler sohbet ediyor

Old Town’ un ve hatta Chiang Mai’nin en eski tapınak ve ruhani okulunu barındıran Wat Chiang Man da her ne kadar biz gidemesek de görülmesi gereken yerlerden birisi, o yüzen buraya eklemek istedik. İçeride birçok değişik yapı bulunduran tapınak şehrin kurucu sayılan Phaya Mengrai tarafından 13. yüzyıl sonlarında yaptırılmış. Burada yerel insanlar tarafından iyileştirici özelliği olduğuna inanılan kristal budha heykeli de bulunuyor.

Chiang Mai – Night Bazaar

Chiang Mai Phuket’e göre çok daha alternatif bir bölge. Klasik turistik seçeneklerin yanı sıra çok fazla gezilecek / zaman geçirilecek yerleri olduğundan dolayı Avusturalyalılar için bir yaşam alanı haline gelmiş.

Chiang Mai Night Bazaar

Her akşam kurulan Night Bazaar ise en sevdğimiz yerlerden biri oldu. Burası hem kermes hem de üniversite festival alanı gibiydi.

Chiang Mai Night Bazaar

Hediyelik eşya, şal, kıyafet ve bir sürü şeyin satıldığı standların yanı sıra birçok çesit yeme-içme dükkanlarının da kioskları burada yer alıyordu.

Chiang Mai Night Bazaar – Alişveriş alanı

Akşam yemek yemek veya bir şeyler içmek için kesinlikle tavsiye edeceğimiz bir yer olarak hafızalarımıza kazındı burası.

Chiang Mai Night Bazaar

Bunların dışında Chiang Mai’de fil bakım evine gitmeyi çok istemiştik ancak Phuket’te tekne turunda yaşadığımız ayak yaralanması sebebiyle bu tarz bi aktiviteye katılamadık (Phuket’i okumayanlar varsa buyursunlar) ancak Tayland’a gideceklere fil bakım evlerini ziyaret etmelerini ve konuyla ilgili bu yazımızı okumalarını tavsiye ederiz.

Diğer bir çok heveslendiğimiz ama aynı sebeplerden katılamadığımız şey ise Chiang Mai’de yapılan Jungle Flight. Balta girmemiş ormanın üzerinde 1 km boyunca ipe bağlı olarak havada kaymaca olarak tanımlayabiliriz. Sitesinin linkini şuraya bırakalım, üç paket türü var, biz seçmiş olsaydık JF3-Ultimate paketini seçecektik çünkü bu pakette ekstra 1 km’lik roller coaster da dahil. Biz gidemedik ama bir daha gidecek olsak bunu kesinlikle denerdik.

Umarız bu yazımız Chiang Mai’ye gideceklere faydalı olmuştur, herkese bol seyahatli günler dileriz.

Tags: chaing mai gezi blog, chiang mai, chiang mai rehberi, chiang mai seyahat blog, gezi notlari, seyahat chiang mai, tayland, tayland gezi

Related Posts

Previous Post Next Post

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

0 shares